Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Banka Uygulama ve MKK Sitesindeki Değer Farklı

Merhaba, ilk defa fon yatırımı yaptım ve bugün hem banka hem de MKK sitesinde fonlarım görünmeye başladı. Fakat TEFAS sitesindeki son fiyat ile fon adedimi çarptığım zaman çıkan fiyat ile MKK sitesinde görülen piyasa değeri farklı çıkıyor. 10 tane fon aldım pek çoğunda farklılık var. Örnek olarak bir tanesini ekliyorum. Banka uygulamasında fiyat normal görünüyor.

AFS 788195 x 0,063436 = 49.999TL yapıyor bankada da bu şekilde görünüyor ama MKK sitesinde piyasa değeri olarak 49.212 görünüyor.

Burada bir problem yok mu?
Bul

İyi Gelir forumuna hoşgeldiniz ve yeni aldığınız yatırım fonları hayırlı olsun.

MKK sitesiyle kastettiğiniz herhalde MKK'nın E-Yatırımcı sitesi. Neden böyle bir fark oluşmuş kesin bilemiyorum ama anladığım kadarıyla E-Yatırımcı sitesinde siz baktığınızda TEFAS'ta Ak Portföy Sağlık Sektörü Yabancı Hisse Senedi Fonu (AFS) için bir önceki gün (5 Ağustos) sabahı açıklanan fiyat olan 0,062437 TL uygulanmış. (788.195 * 0,062437 TL = 49.212,5 TL) Fiyat veya değer uyuşmazlığı olan diğer fonlarınız için de muhtemelen benzer bir durum söz konusudur. 

Yatırım fonu fiyatlarının asıl kaynağı MKK olmadığı için endişe edecek herhangi bir durum olduğunu zannetmiyorum. Büyük olasılıkla bugün ya da Pazartesi baktığınızda E-Yatırımcı'daki fiyatlar ve sahip olduğunuz fon değerleri de güncellenmiş olur. 

Yatırım fonu portföyünüzü E-Yatırımcı üzerinden en azından arada bir kontrol etmek yerinde bir davranış. Her ay bu siteden e-posta adresinize yatırım fonları dahil MKK'da adınıza tutulan sermaye piyasası araçlarını gösteren bir rapor gelmesini de sağlayabilirsiniz.

Birden çok fon olduğunda toplam portföy değerini karşılaştırmak kolaylık sağlıyor olsa da yatırım fonu fiyatları hemen her gün değiştiği için asıl uyuşması gereken fon adetleri. Eğer bu adetler fon bazında bankanızın size bildirdiği ya da bankanın internet sitesinden gördüğünüz adetlerle uyuşuyorsa sorun yok demektir. 

Bol kazançlar,

Alper

(07-08-2021 Saat:12:50 PM)apaksoy Adlı Kullanıcıdan Alıntı:  İyi Gelir forumuna hoşgeldiniz ve yeni aldığınız yatırım fonları hayırlı olsun.

MKK sitesiyle kastettiğiniz herhalde MKK'nın E-Yatırımcı sitesi. Neden böyle bir fark oluşmuş kesin bilemiyorum ama anladığım kadarıyla E-Yatırımcı sitesinde siz baktığınızda TEFAS'ta Ak Portföy Sağlık Sektörü Yabancı Hisse Senedi Fonu (AFS) için bir önceki gün (5 Ağustos) sabahı açıklanan fiyat olan 0,062437 TL uygulanmış. (788.195 * 0,062437 TL = 49.212,5 TL) Fiyat veya değer uyuşmazlığı olan diğer fonlarınız için de muhtemelen benzer bir durum söz konusudur. 

Yatırım fonu fiyatlarının asıl kaynağı MKK olmadığı için endişe edecek herhangi bir durum olduğunu zannetmiyorum. Büyük olasılıkla bugün ya da Pazartesi baktığınızda E-Yatırımcı'daki fiyatlar ve sahip olduğunuz fon değerleri de güncellenmiş olur. 

Yatırım fonu portföyünüzü E-Yatırımcı sitesi üzerinden en azından arada bir kontrol etmek yerinde bir davranış. Her ay bu siteden e-posta adresinize yatırım fonları dahil MKK'da adınıza tutulan sermaye piyasası araçlarını gösteren bir rapor gelmesini de sağlayabilirsiniz.

Birden çok fon olduğunda toplam portföy değerini karşılaştırmak kolaylık sağlıyor olsa da yatırım fonu fiyatları hemen her gün değiştiği için asıl uyuşması gereken fon adetleri. Eğer bu adetler fon bazında bankanızın size bildirdiği ya da bankanın internet sitesinden gördüğünüz adetlerle uyuşuyorsa sorun yok demektir. 

Bol kazançlar,

Alper

Çok teşekkür ederim bilgilendirme için.
Bul

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi