Konuyu Oyla:
 • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5

Eurobond Fonu vs Vadeli Döviz Mevduatı
#1

Merhabalar. Malum bankaların USD/EUR faiz oranları düşük (0,3 seviyelerinde). Eurobond getirilerinin tam olarak nasıl hesaplandığını, fonlara nasıl yansıdığını bilemediğimden bu soruyu sorma gereği duydum.

Elimdeki 100 birim para ile USD alıp 0,3 faiz oranından bankaya mı yatırmalıyım, yoksa 100 birim para ile Eurobond fonu mu almalıyım? 
Oransal olarak faiz getirisi hangisinde daha fazla olur?

Teşekkürler.
Bul
Cevapla
#2

Hem sizin anlamanızı hem de benim işimi kolaylaştıracağını tahmin ettiğim için döviz mevduatla eurobond fonlarının karşılaştırılmasına dair sorularınızın önce ikincisine yanıt vermeye çalışarak başlıyacağım.


(03-03-2021 Saat:00:24 AM)cakalkamil Adlı Kullanıcıdan Alıntı:  Oransal olarak faiz getirisi hangisinde daha fazla olur?

Bu sorunun maalesef benim bildiğim net veya basit bir yanıtı yok. Ama aşağıdaki bilgiler umuyorum yardımcı olur.

Türkiye’deki "eurobond" fonları (1) fon toplam değerinin en az %80'ini Türk kamu veya özel sektör kurumlarının çıkardığı "eurobond" (avrovil) şeklindeki borçlanma araçlarında bulundurma zorunluluğu olan borçlanma araçları tipi yatırım fonları. Avroviller herhangi bir ülkedeki herhangi bir kamusal ya da özel kurumun "Lüksemburg veya Belçika Borsası kotasyonu ile, uluslararası yatırımcılar için ve uluslararası bir konsorsiyum aracılığıyla kendi ülkesi dışında başka bir ülkenin konvertibl para birimi üzerinden ihraç" ettiği tahviller. (2, sayfa 38)

Yazıda bu noktadan sonra, aksini belirtmedikçe, avrovil deyince sadece Türk kamu ya da özel sektör kurumlarının ihraç ettiği (çıkardığı) avrovilleri, fon ya da eurobond fonu deyince de eurobond yatırım fonlarını kastediyor olacağım.

Eurobond fonları döviz cinsi getirilerini, en azından uzun vadede, döviz mevduatınınkinin belli bir ölçüde üzerinde tutabilmek (ya da en azından öyle diyebilmek) için, vadeye kadar yıllık getiri (iç verim) oranları döviz mevduat faizlerine göre hemen her zaman daha yüksek olup vadelerine en az birkaç yıl kalan avrovilleri portföylerinde yüksek oranlarda tutuyorlar. Bu yüzden fonların portföylerindeki avrovillerin vadelerine kalan sürelerinin ortalaması (ve dolayısıyla da portföylerinin genel ortalama vadeleri) genellikle 4 - 6 yıl arasında.

Beş yıl sabit süre vadeli dolar avrovil (3) bu vade aralığına oldukça yakın vadeye sahip. Bu avrovilin yıllık iç verim oranı (kısaca iç verimi), aşağıdaki çizelgeden (grafikten) de (4) görebileceğiniz gibi, bu aralar yaklaşık %4,5. (5) Yine bu çizelgeye göre bu avrovilin iç verimi son üç yılda kabaca %4’le %10 arasında değişmiş. Bu avrovilin güncel faizini aşağıda (4) nolu nottaki web sayfasından görebilirsiniz. 


[Resim: sAHGyK9.png]

Eurobond fonlarının ortalama fon toplam gider oranları yıllık yaklaşık %2,0. (6) Yıllık %4,5 iç verimli bir portföye ve %2,0 fon toplam gider oranına sahip bir eurobond fonunun portföyündeki ağırlıklar, portföyün ortalama vadesi ve benzer sabit süreli avrovillerin fiyatları değişmediği sürece, dolar bazında yıllık yaklaşık %2,5 (%4,5 - %2,0) getiri sağlaması beklenebilir. Bu %2,5’a ben fon portföyünün belli bir tarihteki yıllık “net iç verimi” diyorum. (7)

Fakat sorun şu ki avrovil fiyatları piyasalardaki avrovil arz ve talebine göre ciddi inip çıkabiliyor. Avrovil arz ve talebini en çok etkileyen değişkenler (8) olarak 1) avrovilleri çıkaran kurumların borç ödeme kapasitelerine dair finansal piyasalardaki algıyı (örnek algı göstergesi Türkiye beş yıllık USD kredi temerrüt takas (CDS) primi ki onun da en çok enflasyon, Türkiye'nin ekonomik büyümesi, TCMB rezervleri, T.C. Hazinesi bütçe dengesi ve uluslararası finansal piyasalardaki genel risk seviyesi algısından etkilendiği gözlemlenmiş (9) ama CDS primleri talepten, yani finansal piyasalardaki genel risk alma iştahından, ve ekonomi yönetimine duyulan güvenden de etkilenir) ve 2) benzer vade ve para biriminden olup dünya finans piyasalarında en çok işlem gören borçlanma araçları için genel arz ve talebi (örnek gösterge ABD Hazinesi 10 yıl sabit vadeli USD tahvil iç verimi ki o da ABD büyüme ve enflasyon beklentileri, FED para politikası, ABD Hazinesi bütçe açıkları, ABD tasarruf oranları ve ABD ekonomi yönetimine duyulan güven gibi birçok etmenden etkilenir) saymak mümkün.

Avrovil fiyatlarındaki iniş çıkışlara örnek olarak T.C. Hazinesi'nin Mart 2017’de çıkardığı 25 Mart 2027 vadeli dolar avrovilin fiyatlarını verebilirim. Birçok avrovilin işlem gördüğü Lüksemburg Borsası’ndan aldığım aşağıdaki çizelgeden de (10) görebileceğiniz gibi bu avrovilin 100 dolarlık nominal değerinin fiyatı son üç yılda yaklaşık 80'le 110 dolar arasında değişmiş; avrovilin fiyatı Mart 2018 başından itibaren ilk beş ayda %21 düşerken, daha sonraki 18 ay içinde %30 artmış; ondan sonraki iki ayda %21 düşerken Mart 2021'le biten en son 11 ayda da %26 yükselmiş. 

Bu arada, biraz dikkatli bakıldığında, aşağıdaki avrovil fiyat çizelgesinin yukarıdaki avrovil iç verim çizelgesinin dikey olarak genellikle tersi yönde hareket ettiği görülebilir. Bu durum tesadüfi değil çünkü iç getiri ya da faiz oranlarıyla tahvil fiyatları arasındaki ters orantılı matematiksel ilişkiden kaynaklanıyor. Bir avrovilin yıllık iç getirisindeki her 1 puan değişiklik için fiyatının da ters yönde, kabaca vadesine kalan yıl bölü 100 oranında değişmesi beklenir. Örneğin vadesine altı yıl kalmış bir avrovilin yıllık iç getirisi 1 puan artarsa (örneğin %3'ten %4'e çıkarsa) fiyatı yaklaşık %6 düşer (-1 * %1 / yıl * 6 yıl).


[Resim: CYFcexp.png]

Portföylerinin net iç verimleri sayesinde eurobond fonları, sabit süre vadeli avrovillerdeki fiyat düşüşlerini (diğer bir deyişle avrovil faizlerindeki artışları) bir miktar dengeleyebiliyorlar. Ancak fiyat düşüşleri ciddi olduğunda, bu dengeleme genellikle yetersiz kalıyor. Yukarıdaki %2,5 net iç verimli portföy örneğinden devam edersek: benzer sabit vadeli avrovillerin ortalama fiyatının üç ayda dolar bazında örneğin %10 düştüğünü varsaydığımızda, fonun bu döneme denk gelen net iç verimi yaklaşık ancak %0,6 (%2,5 / 4) olup fon fiyatı bu üç ay içinde dolar bazında kabaca %9 (%10 - %0,6) düşer.


(03-03-2021 Saat:00:24 AM)cakalkamil Adlı Kullanıcıdan Alıntı:  Elimdeki 100 birim para ile USD alıp 0,3 faiz oranından bankaya mı yatırmalıyım, yoksa 100 birim para ile Eurobond fonu mu almalıyım?

Mart 2021 itibariyle özel yatırım fonları hariç en büyük üç eurobond fonunun fiyatlarının (AKE, IPV, YBE) üç yıl öncesinden bu yana günlük birikimli dolar değişimlerini gösteren aşağıdaki çizelge de (11), avrotahvil fiyatlarındaki iniş çıkışların bu fonların döviz cinsi getirilerindeki etkilerini açık bir şekilde gösteriyor.


[Resim: 7cqK5yJ.png]

Yukarıdaki çizelgedeki üç eurobond fonu Mart 2018 başından itibaren beş ay içinde dolar bazında basit ortalama %25 düşerken, sonraki 18 ay içinde %45 artış göstermiş. Fonlar daha sonraki iki ay içinde ortalama %17 düşerken sonraki altı ay içindeyse %23 artmış. Sonuçta ortalama üç fon dolar cinsinden üç yılda %11 getirmiş (yıllık %3,5).

Bu analizin de gösterdiği gibi eurobond fon fiyatlarının herhangi bir zaman diliminde döviz cinsinden önemli ölçüde aşağı inmesi de yukarı çıkması da mümkün. Bu nedenle eurobond fonlarının olası döviz getirileri, özellikle kısa veya orta vadeli (2 yıla kadar) tutulduklarında, hangi seviyeden alınıp nerede satıldıklarına daha da bağımlı hale geliyor. Ayrıca Türk kamu ya da özel sektör kurumlarının çıkardığı avrovillerin çoğunun bu aralar, 25 Mart 2027 vadeli dolar avrovilininki gibi, son üç yılın en yüksek seviyelerine yakın fiyatlardan seyrettiklerini de belirteyim.

Özetle, eurobond fonları döviz mevduata göre daha çok getiri sağlayabilecekleri gibi, uzun vadede bile, döviz bazında zarar da ettirebilirler. Bu yüzden döviz mevduatla eurobond fonları birbirlerine pek denk yatırım araçları değiller. 

Yukarıdakiler gibi uzun vadeli porföyü olan bir eurobond fonunun alımı, uzun vadeli (2 yılın üzerinde) tutulmayacaksa, bence daha çok spekülasyona giriyor. Eğer döviz mevduat yapmak yerine uzun vadeli tutmak üzere eurobond fonu almaya karar verirseniz de, alacağınız paylara uygulanacak fon toplam gider oranının %1'i fazla geçmeyeceği bir fonun varsa döviz cinsi paylarından almanızı öneririm. (7)

Yazıyı sonlandırmadan önce verdiğim yanıtlarda hatalı analizler, gözden kaçırdığım önemli noktalar veya yanlış bildiğim detaylar olabileceğini gözardı etmemenizi hatırlatır, konu sizin için önemliyse başka kaynaklardan da araştırmanızı öneririm. Özgür Demirtaş'ın basitçe bono ve tahvilleri anlattığı videosunu (12), İyi Gelir'in borçlanma araçları fonlarını (13) ve eurobond fonlarını (14) tanıttığı videoları ve bir eurobond fonu yöneticisiyle yapılan röportaj videosunu (15) izlemek de sizin için belki faydalı olabilir.

İyi kazançlar,

Alper


Notlar

 1. İngilizce “eurobond” kelimesinin Türkçe karşılığı olarak Türk Dil Kurumu'nun türettiği "avrovil" kelimesini kullanmayı daha uygun buluyorum ama bu yazıya konu olan yatırım fonlarının isminde “eurobond” kelimesi birebir yer aldığı için “eurobond fonları" terimini kullanmaya devam ediyorum.

 2. Türkiye’de Eurotahvil Uygulaması ve Eurotahvil Getiri Marjlarını Belirleyen Faktörler”, Doktora Tezi, Bekir Murat Buket, Kadir Has Üniversitesi, İstanbul, 2009

 3. Sabit süre vadeli tahviller gerçekte olmayan tahviller. Bunlar gerçekte alınıp satılmaz ama en çok işlem gören tahvillerin fiyatlarının sağladığı bilgilerin düzenli olarak biraraya getirilip zaman içinde standart bir şekilde takip edilebilmelerini sağlarken az işlem gören ya da görecek tahvillere fiyat biçilmesine de yardımcı olurlar.

  Bazen bir tahvilin isminden sabit süre vadeli bir tahvil mi yoksa belli bir tarih vadeli gerçek bir tahvil mi olduğu kolayca anlaşılamaz. Böyle durumlarda ismin nerede ve nasıl kullanıldığına bakılması gerekir.

 4. Türkiye 5 Yıl Vadeli Eurobond”, Habertürk / Bloomberg, 4 Mart 2021

 5. Bir borçlanma araçları portföyünün belli bir tarihteki iç verimi portföyde yer alan finansal araçlarının o tarihteki iç verimlerinin rayiç bedel ağırlıklı ortalaması. Elimde eurobond fonları için bu şekilde iç verim hesaplayacak yeterli hazır veri olmadığı için belli şartlar altında gerçeğe yakın bir sonuç verecek bir yöntem kullanarak olabildiğince mantıklı bir tahmin yapıyorum. O tahmin de ortalama vadesi 5 yıl olan bir avrovil portföyünün iç veriminin portföyünde ağırlıklı olarak yer alan dövizin cinsinden 5 yıl sabit vadeli avrovilin iç verimine büyük ölçüde eşit olduğu.

 6. Mart 2021 itibariyle özel yatırım fonları hariç en büyük üç eurobond fonu AKE, IPV, ve YBE. KAP duyurularına göre bu üç fonun 2020 yılı toplam fon giderleri oranlarının ortalaması %2,19. 2020’de İş Portföy’ünki (IPV) %1,28’le üçü arasında en düşüğü ve bu fon önceki iki yılda da en düşük gider oranına sahip olmuş.

 7. Bireysel yatırımcı için aslında bu gerçek net verim değil çünkü bir de avrovil fon pay satış kazançları üzerinden kesilen ve bu nedenle fon fiyatları ya da getirilerinden düşülmemiş olan %10 stopaj var. Gün gelipte eurobond fon paylarınızı sattığınızda bu stopajın kur farkı kazançlarını da kapsayacak şekilde hesaplanmasını istemiyorsanız ilgili fonun baştan varsa döviz cinsi paylarından almış olmanız gerekiyor. Döviz cinsi paylardan aldığınız takdirde yukarıdaki örnekteki portföyün yıllık %2,5 dolar net iç veriminin sağlayacağı stopaj düşülmüş yıllık net getiri %2,25 olur. 

  TL cinsi paylar yatırımcı tarafından satıldığında, önceden belirttiğim gibi, kur farkı kazancından da stopaj kesilir. TL cinsi payların stopaj hesabına yine yıllık %2,5 dolar net iç verimi baz alarak ve doların da TL'ye karşı son oniki ayda %10 nominal değer kazandığını varsayarak şöyle bir örnek vereyim: böyle bir yıllık dönemin başında alınıp sonunda satılan eurobond fon payları TL cinsindense, yatırımcının stopaj düşülmüş dolar cinsi net getirisi %2,25'ten %1,3'e iner (hesabın yapılışını hafif karışık olduğu için burada vermiyorum). Dolar TL'ye karşı değer kazandıkça bu iki tip pay arasındaki getiri farkı TL payların aleyhine açılır. Kısa vadeli döviz mevduatında da stopaj var ama ödenecek stopaj hesaplanırken kur farkı kazançları dahil edilmiyor (döviz cinsi fon payı alırmış gibi).

 8. Türkiye’de Dış Borçlanma Faiz Oranının Belirleyicileri”, TCMB Ekonomi Notları No 20/13, İsmail Anıl Talaslı, Erdal Yılmaz, Tuba Yılmaz, 6 Kasım 2020

 9. "Türkiye Risk Primine Makroekonomik Göstergelerin Etkisi", TCMB Enflasyon Raporu 2020 - I, 30 Ocak 2020

 10. Turkey 6% 25/03/2027” menkul değer kartı, Lüksemburg Borsası, 4 Mart 2021

 11. Bu çizelgenin dayandığı verileri ve hesapları şu bağlantıdaki dosyadan görebilirsiniz. Görüntüsü ve kullanımı Excel'e oldukça benzeyen Numbers (Apple) formatındaki bu dosyayı sadece tarayıcınızı kullanarak, bilgisayarınıza herhangi bir program indirmeden çevrimiçi inceleyebilirsiniz.

  Arzu eden dosyayı bilgisayarına Excel formatında da indirebilir ama dosya Excel’e çevrilerek indirildiğinde tablo ve çizelgelerin yerlerinin biraz karıştığını baştan belirteyim. Bu yüzden indirip Excel’de açtıktan sonra dosyada, içeriğini daha kolay anlamak için, bazı düzenlemeler yapmanız gerekebilir!

 12. "Tahvil nedir? Bono nedir? Eurobond nedir? ve bundan bize ne?", YouTube videosu, Özgür Demirtaş, 30 Nisan 2020

 13. "Borçlanma Araçları Fonları", YouTube videosu, İyi Gelir, 24 Şubat 2021

 14. "Eurobond Fonları Nedir?", YouTube videosu, İyi Gelir, 2 Aralık 2020

 15. "Ayın Şampiyon Fonu Deniz Portföy Eurobond Fonu(DBH)", YouTube videosu, İyi Gelir, 23 Kasım 2020


Önemli değişiklikler ve eklemeler

(19 Mart 2021, 05:59)

 1. "En büyük üç (*) eurobond fonunun USD fiyatlarının günlük birikimli (**) değişimleri" başlıklı çizelgeyi kullandığım dolar kurlarındaki değişiklik nedeniyle değiştirdim. Fon pay fiyatlarını TL'den dolara çevirirken dolar kurunu fon fiyatının TEFAS'ta açıkladığı günü esas alarak belirliyordum ama TEFAS'ta fon fiyatları bir gün gecikmeli açıklanıyor. Bu yüzden fon pay fiyatlarını bir iş günü öncesinin kurlarını kullanarak dolara çevirmeye başladım. Bu değişiklik çizelgenin genel görüntüsünde önemli bir değişikliğe yol açmasa da aynı zamanda aşağıdaki 2. düzeltmeyi de gerektirdi.

 2. "Yukarıdaki çizelgedeki üç eurobond fonu Mart 2018 başından itibaren beş ay içinde dolar bazında basit ortalama %30 düşerken, sonraki 18 ay içinde %55 artış göstermiş." -> 
  Yukarıdaki çizelgedeki üç eurobond fonu Mart 2018 başından itibaren beş ay içinde dolar bazında basit ortalama %25 düşerken, sonraki 18 ay içinde %45 artış göstermiş.

 3. (6. notun sonu) Diğer yandan Yapı Kredi Portföy’ünki (YBE) sadece dolar ihraç fon payları için tahminen yaklaşık %0,8 oranında toplam fon gideri kesiyor. (Bu cümleyi kaldırdım çünkü yorumu yayımladıktan sonra Yapı Kredi Bankası'yla yaptığım görüşmede yetkililer YBE'nin, izahnamede ve yatırımcı bilgi formunda bahsedilmiş olsa da, dolar pay ihraç etme olanağını henüz kullanmadığını söylediler.)

 4. (7. nottan) Ancak eurobond fonu alanların görebildiğim kadarıyla çoğu, fon döviz cinsi pay ihraç etmiş olsa da, TL cinsi paylardan alıyor. Bunun nedeni herhalde ya çeşitli nedenlerden dolayı uğraşmak istememeleri ya da alternatif konusunda yeterli bilgi sahibi olmamaları. (YBE'nin henüz hiç dolar pay ihraç etmemiş olması bu gözlemimi geçersiz kıldığı için.)

(30 Mart 2021, 20:31)

 1. (1. not) 'İngilizce “eurobond” kelimesinin Türkçe karşılığı olarak eurotahvili kullanmayı daha uygun buluyorum ama bu yazıya konu olan yatırım fonlarının isminde “eurobond” kelimesi birebir yer aldığı için “eurobond fonları" terimini kullanmaya devam ediyorum.' ->
  'İngilizce “eurobond” kelimesinin Türkçe karşılığı olarak Türk Dil Kurumu'nun türettiği "avrovil" kelimesini kullanmayı daha uygun buluyorum ama bu yazıya konu olan yatırım fonlarının isminde “eurobond” kelimesi birebir yer aldığı için “eurobond fonları" terimini kullanmaya devam ediyorum.'

 2. 'Fakat sorun şu ki avrovil fiyatları piyasalardaki avrovil arz ve talebine göre ciddi inip çıkabiliyor. Avrovil arz ve talebini en çok etkileyen değişkenler (8) olarak 1) avrovilleri çıkaran kurumların borç ödeme kapasitelerine dair finansal piyasalardaki algıyı (örnek algı göstergesi Türkiye beş yıllık USD kredi temerrüt takas (CDS) primi ki onun da en çok Türkiye'deki enflasyon ve ekonomik büyüme, TCMB rezervleri, T.C. Hazinesi bütçe dengesi ve uluslararası finansal piyasalardaki genel risk seviyesi algısından etkilendiği gözlemlenmiş (9) ama CDS primleri talepten de, yani finansal piyasalardaki genel risk alma iştahından da etkilenir) ve 2) benzer vade ve para biriminden olup dünya finans piyasalarında en çok işlem gören borçlanma araçları için genel arz ve talebi (örnek gösterge ABD Hazinesi 10 yıl sabit vadeli USD tahvil iç verimi ki o da ABD büyüme ve enflasyon beklentileri, FED para politikası, ABD Hazinesi bütçe açıkları, ABD tasarruf oranları gibi birçok etmenden etkilenir) saymak mümkün.' ->
  'Fakat sorun şu ki avrovil fiyatları piyasalardaki avrovil arz ve talebine göre ciddi inip çıkabiliyor. Avrovil arz ve talebini en çok etkileyen değişkenler (8) olarak 1) avrovilleri çıkaran kurumların borç ödeme kapasitelerine dair finansal piyasalardaki algıyı (örnek algı göstergesi Türkiye beş yıllık USD kredi temerrüt takas (CDS) primi ki onun da en çok Türkiye'deki enflasyon ve ekonomik büyüme, TCMB rezervleri, T.C. Hazinesi bütçe dengesi ve uluslararası finansal piyasalardaki genel risk seviyesi algısından etkilendiği gözlemlenmiş (9) ama CDS primleri talepten, yani finansal piyasalardaki genel risk alma iştahından, ve ekonomi yönetimine duyulan güvenden de etkilenir) ve 2) benzer vade ve para biriminden olup dünya finans piyasalarında en çok işlem gören borçlanma araçları için genel arz ve talebi (örnek gösterge ABD Hazinesi 10 yıl sabit vadeli USD tahvil iç verimi ki o da ABD büyüme ve enflasyon beklentileri, FED para politikası, ABD Hazinesi bütçe açıkları, ABD tasarruf oranları ve ABD ekonomi yönetimine duyulan güven gibi birçok etmenden etkilenir) saymak mümkün.'

 3. "Yukarıdakiler gibi uzun vadeli porföyü olan bir eurobond fonunun alımı, uzun vadeli (2 yılın üzerinde) tutulmayacaksa, bence daha çok spekülasyona giriyor. Eğer döviz mevduat yapmak yerine uzun vadeli tutmak üzere eurobond fonu almaya karar verirseniz de, alacağınız paylara uygulanacak fon toplam gider oranının %1'i fazla geçmeyeceği bir fonu almanızı öneririm." -> 
  "Yukarıdakiler gibi uzun vadeli porföyü olan bir eurobond fonunun alımı, uzun vadeli (2 yılın üzerinde) tutulmayacaksa, bence daha çok spekülasyona giriyor. Eğer döviz mevduat yapmak yerine uzun vadeli tutmak üzere eurobond fonu almaya karar verirseniz de, alacağınız paylara uygulanacak fon toplam gider oranının %1'i fazla geçmeyeceği bir fonun varsa döviz cinsi paylarından almanızı öneririm. (7)

(10 Nisan 2021, 03:40)

 1. "Bu arada, biraz dikkatli bakıldığında, aşağıdaki avrovil fiyat çizelgesinin yukarıdaki avrovil iç verim çizelgesinin dikey olarak genellikle tersi yönde hareket ettiği görülebilir. Bu durum tesadüfi değil çünkü iç getiri ya da faiz oranlarıyla tahvil fiyatları arasındaki ters orantılı matematiksel ilişkiden kaynaklanıyor." ->
  "Bu arada, biraz dikkatli bakıldığında, aşağıdaki avrovil fiyat çizelgesinin yukarıdaki avrovil iç verim çizelgesinin dikey olarak genellikle tersi yönde hareket ettiği görülebilir. Bu durum tesadüfi değil çünkü iç getiri ya da faiz oranlarıyla tahvil fiyatları arasındaki ters orantılı matematiksel ilişkiden kaynaklanıyor. Bir avrovilin yıllık iç getirisindeki her 1 puan değişiklik için fiyatının da ters yönde, kabaca vadesine kalan yıl bölü 100 oranında değişmesi beklenir. Örneğin vadesine altı yıl kalmış bir avrovilin yıllık iç getirisi 1 puan artarsa (örneğin %3'ten %4'e çıkarsa) fiyatı yaklaşık %6 düşer (-1 * %1 / yıl * 6 yıl)."
Cevapla


Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi