Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

fon getirisi hesaplama
#1

Merhabalar. Yatırım konusunda fazla yeniyim  bir fonun geçmiş dönemdeki  yıllık yada 5 yıllık getiri oranlarını tahmini değer yaratma açısından nasıl kullanabilirim ? örneğin 5 yılda %540 getiri sağlamış bir fonun 6. yıldaki tahmini getirisini hangi yöntemle hesaplayabilirim yardımcı olursanız çok sevinirim
Bul
Cevapla
#2

Necip Bey, İyi Gelir forumuna hoş geldiniz.

Birçok yatırım fonunun yatırımcı bilgilendirme formunda da dendiği gibi bir fonun geçmiş performansı, gelecek dönem performansı için (tek başına) bir gösterge olamaz.

Bir yatırım fonunun geçmiş performansını bu fonu değerlendirirken kullanmanın bence en iyi yolu fonun geçmiş performansının ilgili dönemde en çok nelerden etkilendiğini saptamak için kullanmak olabilir. Bunu da fonun örneğin hangi finansal araçlara yatırım yaptığını, bu finansal araçların fiyatlarının geçmişte ilgili ülke veya sektörlerin kur, faiz, ekonomik büyüme gibi belli başlı piyasa ve ekonomik göstergelerinden nasıl etkilendiğini anlamaya çalışarak yapabilirsiniz. En ilgili göstergeleri ve muhtemel etki oranlarını önemli ölçüde saptadıktan sonra bu değişkenlerin gelecekte nasıl seyredeceğini tahmin ederek ilgili fonun performasına dair kabaca da olsa bir tahmin de bulunmanız mümkün olabilir.

Yatırım konusunda yeni olduğunuzu belirttiğiniz için size verebileceğim bazı öneriler naçizane şunlar olabilir: herhangi bir yatırım aracı konusunda doğrudan tek bir kişinin tavsiyesiyle hareket etmeyin, yatırımlarınızı farklı finansal varlıklara bölün, düzenli araştırıp okumaya zaman ayırın, hem anlama ve araştırma hem de getiri elde etme konusunda sabırlı olun, yeni tanımaya başladığınız bir finansal araca yatırım konusunda acele etmeyin ve nasıl ve neden para kazandırdığını (ve kaybettirdiğini) önemli ölçüde anlamadığınız hiçbir finansal varlığa yatırım yapmayın! Yatırım konuları ilginizi çekerse ve bu konudaki bilgi ve görgünüzü ilerletmek isterseniz hem finansal matematik bilgisi edinmenizi hem de Excel ya da Google Sheets gibi bir elektronik çizelge programını kullanmayı öğrenmenizi tavsiye ederim.

Finansal konularda çok fazla bilgisi olmayıp yeni öğrenmeye başlayanları için İyi Gelir internet sitesi (www.iyigelir.net) ve sosyal ağ hesapları dışında tavsiye edebileceğim sitelerden biri de Para Durumu'nun internet sitesi (www.paradurumu.com).

Bunlar dışında bahsettiğiniz fonun geçen 5 yıldaki ortalama performansını 6. yılda da yakalacağı varsayımıyla (ama yukarıda bahsettiğim analiz yapılmadan bence böyle bir varsayım iyi bir varsayım olmaz) 6. yıl getirisini geometrik ortalama yöntemini kullanarak şöyle hesaplayabilirsiniz:

(1 + %540)^(1/5) - 1 = 6,4^(0,2) - 1 = 1,45 - 1 = %45.


İyi kazançlar,

Alper
Cevapla


Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi