Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 3/5 - 1 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Fon kazançlarından veilen vergi ne kadar?

Merhabalar,

Mesela bir fondan belli bir miktar kar sağladık . Bunu sattığımızda elde edilen kardan yüzde 15 veya civarı bir gelir vergisi mi kesilecek veya kesilecekse ne kadar? Yada vergi baştan mı kesiliyor. Yani tefastaki veriler vergi kesilmiş halleri mi? Tam anlayamadım.

Cevaplarsanız sevinirim.Teşekkür ederim.
Bul

(15-05-2021 Saat:18:50 PM)Gabo Adlı Kullanıcıdan Alıntı:  Mesela bir fondan belli bir miktar kar sağladık . Bunu sattığımızda elde edilen kardan yüzde 15 veya civarı bir gelir vergisi mi kesilecek veya kesilecekse ne kadar?

Yatırım fonlarında gelir vergisi yükümlülüğü ancak fon payları satıldığında doğuyor. Fon payları satıldığında, sadece varsa kazanç üzerinden, şu an geçerli vergi mevzuatına göre gerçek kişiler (bireyler) için %10 vergi ödenmesi gerekiyor. 

Ancak "hisse senedi yoğun" yatırım fonlarında (yani fon portföyündeki Borsa İstanbul'da işlem gören hisse senetlerinin toplam oranı her zaman %80'i geçen fonlar) vergi oranı %0 (sıfır). Fon portföyündeki hisse senetlerinin toplam oranı %51'i geçen yatırım fonlarında da, fon payları elde bir yıldan uzun tutulursa, vergi oranı yine %0 (sıfır). 

TL finansal varlıklara yatırımı teşvik etmek için Aralık 2020 sonuna doğru vergi mevzuatında yapılan bir değişiklikle diğer bazı yatırım fon türleri için de geçerli vergi oranı geçici olarak %0'a (sıfır) indirildi. Bu geçici indirim konusunda daha fazla bilgiyi aşağıdaki yorumlarda bulabilirsiniz.

(15-05-2021 Saat:18:50 PM)Gabo Adlı Kullanıcıdan Alıntı:  Yada vergi baştan mı kesiliyor.

Yatırım fonlarında vergi, fon payları satıldıktan sonra tevkifat (stopaj) yoluyla, fon paylarınızın satış emrini verdiğiniz bankaca (alış fiyatınız hesaba katılarak), otomatik olarak gerçekleştiriliyor. Vergi stopaj yoluyla kesildiği için daha sonra beyanname vermeniz gerekmiyor.

(15-05-2021 Saat:18:50 PM)Gabo Adlı Kullanıcıdan Alıntı:  tefastaki veriler vergi kesilmiş halleri mi?

TEFAS Fon Bilgilendirme Platformu'nda belli bir günde her yatırım fonu için tek bir fiyat ilan edilir. Bu fiyat da vergi kesilmemiş fiyatdır. Her yatırım fonunun her gün için sadece tek bir fiyatı olduğu, fiyatlar her gün değiştiği, ilgili vergi kazanç üzerinden kesildiği ve fon pay sahiplerinin çoğunluğu ilgili fon paylarını farklı fiyatlardan almış oldukları (ve büyük olasılıkla da farklı fiyatlardan satacakları) için TEFAS'ta ilan edilen fiyatların vergi kesilmiş olması mümkün değil. 

Yatırım fonlarında vergilendirmeyle ilgili Ziraat Bankası'nın internet sitesindeki "Yatırım Fonları Vergilendirme" sayfasında bakmak isterseniz biraz daha detay var.

"Vergi" derken ilgili yatırım fonunu yöneten portföy yönetim şirketinin (PYŞ) fon toplam değerinden her gün kestiği yönetim ücreti dahil fon toplam giderlerini de kastetmediğinizi tahmin ediyorum. Fon toplam giderlerinin oranları ve uygulanması vergiden herhalde bildiğiniz gibi farklı. TEFAS'taki fon pay fiyatları da fon toplam giderleri kesilmiş fiyatlar. PYŞ'lerin yönettikleri fonlardan kestikleri fon toplam giderleriyle ilgili daha detaylı bilgiyi bir süre önce yazdığım şu yorumda bulabilirsiniz.

Bol kazançlar,

Alper

Önemli değişiklikler

18 Mayıs 2021, 13:46

1. (İlk bölüme eklenen paragraf) "TL finansal varlıklara yatırımı teşvik etmek için Aralık 2020 sonuna doğru vergi mevzuatında yapılan bir değişiklikle diğer bazı yatırım fon türleri için de geçerli vergi oranı geçici olarak %0'a (sıfır) indirildi. Bu geçici indirim konusunda daha fazla bilgiyi aşağıdaki yorumlarda bulabilirsiniz."

Teşekkür ediyorum Alper bey
her cümleye ayrı paragraf yazmışsınız. Emeğinize sağlık.

Ben ekstra beyan edecek miyiz anlamında sormuştum onu da cevaplamışsınız zaten.

son soru anlamsız olmuş biraz  Smile
Bul

Resmi Gazete’de yayınlanan yeni düzenleme ile 23.12.2020-31.05.2021 tarihleri arasında alınan BELİRLİ yatırım fonlarından elde edilen gelir ve kazançlara %0 stopaj uygulanacaktır.  ...mesela akportföy internet sayfasında akportföy bilgilendirme şu şekilde olup,diğer pyş'lerin internet sayfalarında da benzer bilgilendirmeler mevcut....

unutmayın bu durum 31 mayısa kadar sürecek...sonrası devam eder mi bilemeyiz..... Huh
Bul

(17-05-2021 Saat:15:13 PM)zenci42 Adlı Kullanıcıdan Alıntı:  Resmi Gazete’de yayınlanan yeni düzenleme ile 23.12.2020-31.05.2021 tarihleri arasında alınan BELİRLİ yatırım fonlarından elde edilen gelir ve kazançlara %0 stopaj uygulanacaktır.

Bu uygulama Mart 2021 sonunda bitecekti ama sonra iki ay uzatıldı. Aklımda nedense Mart sonu diye kalmış. Uyarı için tşkr.

(17-05-2021 Saat:15:13 PM)zenci42 Adlı Kullanıcıdan Alıntı:  unutmayın bu durum 31 mayısa kadar sürecek...sonrası devam eder mi bilemeyiz.....

Değişiklik olmazsa geçici indirimin 31 Mayıs'ta biteceği doğru ancak 23 Aralık 2020 ile 31 Mayıs 2021 arasında alınmış ilgili yatırım fon payları ne zaman satılırsa satılsın bu indirim geçerli olacak. Diğer bir deyişle vergi indirimi için kriter şu İş Bankası duyurusunda da belirtildiği gibi ilgili yatırım fon paylarının alım (hesaba geçiş) tarihi. Bu geçici vergi indirimi bireysel emeklilik fonları için söz konusu değil.

Hemen her banka veya portföy yönetim şirketinin internet sayfasında o grubun yönettiği hangi yatırım fonlarının geçici vergi indiriminden yararlanabildiğine dair bir açıklama var ama İyi Gelir'in tıvitır hesabından bir süre önce atılan şu tıvitde genel olarak hangi tür fonların bu geçici vergi indiriminden yararlanıp yararlanamadığı açık bir liste olarak verilmiş. Hisse yoğun fonlar gibi vergisi normalde sıfır olan fonlar açısından bir şey değişmediği için bu tür fonlar tıvitteki listede herhalde belirtilmemiş.

Bir de daha önce de bağlantısını verdiğim Ziraat Bankası açıklamasında belirtildiği gibi aynı yatırım fonunun farklı tarihlerde alınmış payları söz konusuysa vergi hesabı için "ilk giren ilk çıkar" yöntemi uygulanıyor. Bu da bence ilgili yatırım fonu paylarından satış yapıldığında geçici vergi indirimi açısından da eğer varsa ilk olarak 23 Aralık 2020'den önce alınmış fon paylarının satıldığının varsayılacağı anlamına geliyor. 

İyi kazançlar,

Alper

Bugünkü Resmi Gazete'de çıkan bir C.başkanı kararıyla belli fonlardaki stopaj indirimi 31 Temmuz 2021'den 30 Eylül 2021'e uzatılmış.

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi