Konuyu Oyla:
 • Derecelendirme: 5/5 - 1 oy
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5

Para piyasası fonlarının mevduata avantajı
#1

Para piyasası fonlarının mevduata göre avantajları neler? 

Sonuc olarak para piyasası fonları da paralarını ebnzer enstrümanlarda değerledirmiyor mu? 
üstüne %10 bir stopaj ödeniyor. 

ama kontrol ettiğim zaman genelde %1-2 lik bir avantajı var genelde. Bu fonlar bunu nasıl sağlıyorlar?
Bul
Cevapla
#2

(20-02-2021 Saat:17:25 PM)seftalireceli Adlı Kullanıcıdan Alıntı:  Sonuc olarak para piyasası fonları da paralarını ebnzer enstrümanlarda değerledirmiyor mu? ... ama kontrol ettiğim zaman genelde %1-2 lik bir avantajı var genelde. Bu fonlar bunu nasıl sağlıyorlar?

Güzel soru ... Önemli ölçüde benzer finansal araçları kullanıyorlar ama para piyasası fonlarının (PPF) portföyleri yüz milyonlarca, hatta milyarlarca TL büyüklüğünde olduğu için daha sıkı pazarlık edip birçok mevduat sahibine göre aynı finansal araçlardan genellikle daha yüksek getiri elde edebiliyorlar. Bir çok mevduat sahibinin işlem yapamadığı BIST borçlanma araçları piyasasından belli borçlanma araçlarını uygun fiyatlardan alabiliyorlar. PPF'lerin yönettikleri portföylerin gelirleri ya da değer kazançları üzerinden vergi alınmıyor.

(20-02-2021 Saat:17:25 PM)seftalireceli Adlı Kullanıcıdan Alıntı:  Para piyasası fonlarının mevduata göre avantajları neler? 

Gerçek kişiler (yani bireyler) için mevduata göre ...

Avantajları:

 • Mevduatı vadesinden önce bozdurursanız birikmiş faiz gelirini kaybedersiniz. Para piyasası fon paylarında vade olmadığı için paylarınızı geri sattığınızda birikmiş faiz geliri kaybına uğramazsınız.

 • Mevduata yatıracağınız tutar örneğin 500 bin TL ve üzeri değilse, özellikle büyük bankalar, mevduatınıza kısa vadeli toptan piyasa faizlerinin biraz altında faiz uygularlar. Mevduat yaptığınız tutar azaldıkça bu fark açılır. Mevduata yatıracağınız tutar yüksek değilse ve aldığınız PPF'nin fon toplam gideri düşükse fon payları satışında kazanç üzerinden ödeyeceğiniz %10 stopaj sonrasında bile mevduatın sağlayacağı net faizin büyük olasılıkla üzerinde (kısa vadeli mevduatta normalde %15 stopaj olduğunu unutmayın) bir faiz elde edersiniz.

 • (Kısmen geçici avantaj) 31 Mart 2021'den önce alınan PPF'ler dahil belli türdeki fon payları için, sattığınızda ortaya çıkacak kazanç üzerinden (31 Mart'tan sonra satsanız da), şu anki vergi düzenlemelerine göre %0 stopaj uygulanacak. 31 Mart'tan önce başlatacağınız kısa vadeli mevduatlardaki stopaj oranı da halen %5'e indirilmiş durumda.

Dezavantajları:

 • Mevduatın vadesi boyunca faizi belli ve sabit. PPF'lerinse herhangi bir getiri garantisi yok. Büyük ölçüde piyasadaki kısa vadeli faizlere bağlı olarak PPF'lerin günlük getirileri değişir.

 • Herhangi bir bankadaki toplam mevduatınız hemen her koşulda halen 150 bin TL'ye kadar TMSF sigortasında. Herhangi bir bankadaki veya borsa aracı kurumundaki yatırım amaçlı para (mevduat hariç) ve para piyasası yatırım fon payları dahil sermaye piyasası araçlarınız da Sermaye Piyasası Aracı Kurumu'nun (SPK) yönettiği Yatırımcı Tazmin Merkezi (YTM) üzerinden sigortalı. YTM'nin tazmin üst sınırı banka veya aracı kurum başına 2021 yılı için yaklaşık 238 bin TL. Ancak YTM'nin sigortası "yatırım danışmanlığı veya piyasadaki fiyat hareketlerinden kaynaklanan zararları" kapsamıyor.

 • PPF'ler yatırım fonlarının birçoğu gibi yönettikleri portfoyün değerinin tümü üzerinden (yani anapara + kazanç) her gün fon toplam gideri keserler. Bazı PPF'lerde fon toplam gider oranı yıllık %1,7'ye ulaşabiliyor  Angry   ama epey düşük olanlar da var. Örneğin Azimut Para Piyasası (PPZ) fonununki görebildiğim kadarıyla yıllık %0,5 civarı.

 • PPF'ler portföylerinin getirilerini arttırabilmek için vadelerine birkaç ay kalmış çeşitli özel sektör tahvil ya da bonoları alıyorlar. Bu tür borçlanma araçlarının ağırlığı kimi PPF'lerde portföylerinin kimi zaman %50'sine kadar çıkabiliyor. Bu tür araçlar kısa vadeli toptan piyasa faizlerinin birkaç puan üzerinde getiriler sağlıyor olabilseler de PPF'lerin portföylerindeki diğer birçok finansal araca göre (ters repo, mevduat, Takasbank Para Piyasası) daha riskli.

 • Mevduatınızı (banka izin veriyorsa) 7/24 bozabilirsiniz. PPF paylarını sadece hafta içi gündüzleri satabilirsiniz.


Bildiğim kadarıyla yazdığım bu notlar umarım faydalı olur ama yanıldığım ana noktalar ya da detaylar olabilir. Konu sizin için önemliyse farklı kaynaklardan da araştırmanızı öneririm.

Bol kazançlar,

Alper


Önemli değişiklikler

23 Şubat 2021, 14:33
Dezavantaj listesinin sonundaki faizle ilgili maddeyi listenin en başına aldım.

18 Mayıs 2021, 17:19
"Toplam mevduatlarınız 150 bin TL'ye kadar TMSF sigortasında. PPF'lerin portföylerindeki mevduatlar hariç ya da alacağınız fon payları için herhangi bir sigorta yok." -> 
"Herhangi bir bankadaki toplam mevduatlarınız hemen her koşulda halen 150 bin TL'ye kadar TMSF sigortasında. Herhangi bir bankadaki veya borsa aracı kurumundaki yatırım amaçlı para (mevduat hariç) ve para piyasası yatırım fon payları dahil sermaye piyasası araçlarınız da Sermaye Piyasası Aracı Kurumu'nun (SPK) yönettiği Yatırımcı Tazmin Merkezi (YTM) üzerinden sigortalı. YTM'nin tazmin üst sınırı banka veya aracı kurum başına 2021 yılı için yaklaşık 238 bin TL. Ancak YTM'nin sigortası "yatırım danışmanlığı veya piyasadaki fiyat hareketlerinden kaynaklanan zararları" kapsamıyor."
Cevapla


Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi