Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Tefas Sitesindeki Serbest Fonlar
#1

Merhaba,

Tefas üzerinde işlem gören bazı serbest fonlarda yatırımcı sayısı 1 olarak görülüyor. Mesela SRY kodlu "AZİMUT PORTFÖY SKY SERBEST (DÖVİZ) ÖZEL" fonu sadece 1 yatırımcıya sahip ama fon Toplam Değeri 119.201.713,34 TL. Acaba Tefas'da işlem gören serbest fonlar, yatırımcı sayılarını paylaşmak zorunda değiller mi? Yoksa gerçekten 1 yatırımcı mı var? Bir çok böyle 1-2 yatırımcılı serbest fon var, bunun mantığını ve serbest fonları pratikte biraz daha detaylı açıklayabilecek biri var mı acaba?

Teşekkürler.
Bul
Cevapla
#2

İyi Gelir forumuna hoşgeldiniz.


Özel yatırım fonlarında az sayıda yatırımcı gözükmesi:

İsminde "özel fon" ibaresi geçen yatırım fonları, ilgili portföy yönetim şirketince (PYŞ), genellikle belli bir kuruma ya da az sayıda belli kişi veya kişilere tahsisli kurulmuş fonlardır. Bu yüzden özel bir yatırım fonunun tek yatırımcısı olması anormal bir durum değildir.

Kurum ya da kişilerin kendilerine özel fon kurdurmasının en önemli sebepleri 1) fonun yatırım stratejisinin istedikleri gibi oluşmasını sağlayabilmeleri ve 2) pazarlıkla, ölçek avantajını da kullanarak, yatırım stratejisi benzer ama özel olmayan yatırım fonlarınkinden genellikle daha düşük fon toplam gider oranları elde edebilmeleridir. Kendinize özel yatırım fonu kurdurmak isterseniz SPK'nın Yatırım Fonlarına İlişkin Rehber'ine göre (Madde 1.3/C, sayfa 10) ilgili fona en az 50 milyon TL yatırıyor olmanız gerekmektedir.

Yatırımcı kimliği doğrudan sınırlandırılmamış bir kaç özel yatırım fonu da bulunmakla beraber diğer özel fonlar gibi bunlar da TEFAS aracılığıyla işlem görmemektedir. (1) Bu tür özel fonları da alıp satabilmek için o fonu kuran PYŞ'den özel portföy yönetimi hizmeti alıyor olmanız ya da fon izahnamesinde belirtilen varsa banka veya bankaların özel bankacılık müşterisi olmanız gerekmektedir. Ayrıca, görebildiğim kadarıyla, bu tür özel fonların fon toplam gider oranları kurum ya da kişiye özel fonlarınki kadar görece düşük değil. 

Yatırım fonlarıyla ilgili açıklayıcı yazılar içeren Fon Rehberi (fonrehberi.com) sitesindeki serbest fonlar hakkındaki bir yazıda özel yatırım fonlarıyla ilgili şu bilgi verilmiş: "Bazı Serbest fonların yanında “Özel” ibaresi bulunmaktadır, Serbest Özel fonlar direkt tahsisli yatırımcılar için oluşturulmuş dışarıdan yatırımcı kabul etmeyen kapalı fonlardır. Nitelikli yatırımcı olsanız dahi Serbest Özel fonlara kabul edilmeyebilirsiniz. Genellikle büyük şirketler ve aileler bu fonlara yatırım yaparlar."


Özel yatırım fonları ve serbest yatırım fonları:

Özel yatırım fonlarının çoğu belirttiğiniz gibi serbest şemsiye fon çatısı altında kurulmuş olmakla beraber serbest yatırım fonuyla özel yatırım fonu, birbirlerini dışlamasalar da, farklı kategorilerdir. Serbest yatırım fonları, izahnamelerinde belirtilmek şartıyla, diğer yatırım fonlarının genellikle tabi olduğu işlem ve portföy sınırlamalarına takılmadan portföy oluşturabilen yatırım fonlarıdır. Serbest şemsiye fon çatısı altında kurulmuş olsun ya da olmasın, özel yatırım fonlarıysa, belirli yatırımcılara ya da yatırımcı gruplarına tahsis edilmiş fonlara denir.

Bir serbest yatırım fonundan alabilmek için nitelikli yatırımcı olmak yeterli olabilirken özel bir yatırım fonundan alabilmek için o fonun tahsis edildiği kişi veya kurum olmanız ya da belirtilmişse ilgili PYŞ'den özel portföy yönetim hizmeti veya varsa belirtilen bankadan özel bankacılık hizmeti alıyor olmanız ya da, özel yatırım fonu bir kurumun çalışanları için kurulmuşsa, o kurumda çalışıyor olmanız gerekmektedir.

Serbest fonlarla ilgili temel bilgilerin çoğunu yukarıda bağlantısını verdiğim Fon Rehberi yazısından, İyi Gelir'in sitesindeki "Serbest Fonlar Hakkında Bilmeniz Gerekenler" başlıklı yazıdan ve İyi Gelir'in YouTube sayfasındaki "Serbest Fonlarla İlgili Merak Ettikleriniz Soru-Cevap" adlı videodan edinebilirsiniz. Bu yazıları ve videoyu inceledikten sonra serbest ya da özel fonlar hakkında varsa aklınızda kalan ya da yeni sorularınızı bu forumdan sorabilirsiniz. 

Serbest ya da özel yatırım fonlarını daha iyi anlamak istiyorsanız önerim az ya da çok benzer finansal varlıklara yatırım yaptıkları, yatırım fonu oldukları ve birbirlerine alternatif oldukları için, eğer geçmişte çok ilgilenmediyseniz, diğer yatırım fonları türlerini de zaman ayırarak belli ölçüde incelemeniz ve önemli yönlerini anlamaya çalışmanızdır. Bu konuda İyi Gelir'in sitesinin "Blog" bölümündeki çeşitli yazıları ve YouTube sayfasındaki videoları, bu forumdaki belli yazıları ve Fon Rehberi'nin internet sitesindeki yazıları tavsiye ederim. İyi Gelir'in ve Fon Rehberi'nin Twitter ve Instagram'daki sosyal ağ hesaplarını takip etmenizi öneririm. Fon Rehberi'nin çıkardığı ve sadece pdf formatında yayımlanmış olan "Yatırım Fonları Hakkında Herşey! Fon Rehberi" kitabını da faydalı bulacağınızı tahmin ederim.


İyi kazançlar,

Alper


Notlar

  1. Bir yatırım fonunun çeşitli bilgi ve verilerinin TEFAS Bilgilendirme Platformu (TBP) internet sitesinde yer alıyor olması bu fonun TEFAS aracılığıyla alınıp satılabildiği anlamına gelmez. Bir yatırım fonunda TEFAS aracılığıyla işlem yapılıp yapılamadığını, yani TEFAS üyesi herhangi bir banka ya da aracı kurum üzerinden alınıp satılma olanağı olup olmadığını, TBP'deki sayfasından öğrenebilirsiniz. TEFAS aracılığıyla işlem yapılabilen yatırım fonlarının toplu listesini platformun "TEFAS Nedir?" sayfasında yer alan "Türkiye Elektronik Fon Alım Satım Platformu (TEFAS)'nda İşlem Gören Yatırım Fonları" bağlantısından görebilirsiniz.


Önemli değişiklikler

4 Ekim 2021, 12:23

  1. Bir yatırım fonunun çeşitli bilgi ve verilerinin TEFAS Bilgilendirme Platformu internet sitesinde yer alıyor olması bu fonun TEFAS aracılığıyla alınıp satılabildiği anlamına gelmez. TEFAS aracılığıyla işlem yapılabilen, yani TEFAS üyesi herhangi bir banka ya da aracı kurum üzerinden alınıp satılabilen, yatırım fonlarının toplu listesini platformun "TEFAS Nedir?" sayfasında yer alan "Türkiye Elektronik Fon Alım Satım Platformu (TEFAS)'nda İşlem Gören Yatırım Fonları" bağlantısından görebilrsiniz.  ->
    Bir yatırım fonunun çeşitli bilgi ve verilerinin TEFAS Bilgilendirme Platformu (TBP) internet sitesinde yer alıyor olması bu fonun TEFAS aracılığıyla alınıp satılabildiği anlamına gelmez. Bir yatırım fonunda TEFAS aracılığıyla işlem yapılıp yapılamadığını, yani TEFAS üyesi herhangi bir banka ya da aracı kurum üzerinden alınıp satılma olanağı olup olmadığını, TBP'deki sayfasından öğrenebilirsiniz. TEFAS aracılığıyla işlem yapılabilen yatırım fonlarının toplu listesini platformun "TEFAS Nedir?" sayfasında yer alan "Türkiye Elektronik Fon Alım Satım Platformu (TEFAS)'nda İşlem Gören Yatırım Fonları" bağlantısından görebilirsiniz.
Cevapla
#3

Detaylı cevap için çok teşekkürler Alper Bey, gönderdiğiniz sayfaları ve bağlantılı sayfaları okudum, cevaplarımı bulmuş oldum.
Bul
Cevapla


Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi