Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Yurtdışı ETF'ler

Merhaba,

Yurtdışı ETF'leri nereden alabiliriz? ve almalı mıyız? Bu tip yatırımın riskleri, avantajları ve dezavantajları nelerdir? Portföy çeşitlendirme anlamında faydalı mıdır, yoksa mevcut koşullar nedeniyle avantajlarını yitirmiş gibi mi görünmektedir?
Bul

Sorularınız aslında biraz fazla geniş ama bu konuda çok fazla Türkçe kaynak olmadığını gözlemlediğim için, daha sonra başkalarının da işine yarayabileceği düşüncesiyle, biraz detaylı olarak bildiğim kadarıyla yanıtlamaya çalıştım. Umarım faydalı olur.

Blueskies Adlı Kullanıcıdan Alıntı:Yurtdışı ETF'leri nereden alabiliriz?

Yerli veya yabancı ETF'Ier ya da Türkçe adlarıyla borsa yatırım fonları (BYF) aynen hisse gibi alınıp satılır. İlgilendiğiniz yabancı BYF'nin işlem gördüğü borsada alım satım olanağı veren herhangi bir yerli ya da yabancı aracı kurumda y.dışı işlem sözleşmesi imzalayarak ilgili BYF'yi alabilirsiniz. Örneğin ilgilendiğiniz BYF New York Hisse Borsası'nda (NYSE) işlem görüyorsa NYSE'de işlem yapma olanağı veren bir aracı kurumda hesap açtırıp y.dışı işlem sözleşme imzalamanız gerekiyor. 

Yerli orta ve büyük bankalarınkiler dahil birçok aracı kurum üzerinden yabancı BYF dahil çeşitli y.dışı finansal araç alım-satımı mümkün. Ancak yerli yatırım hesaplarının tersine yerli aracı kurumlardaki y.dışı yatırım hesaplarında genellikle minimum bakiye şartı söz konusu. Ayrıca yerli aracı kurumlar yabancı işlemlerde Borsa İstanbul'daki benzer işlemlere göre daha yüksek komisyonlar alıyorlar. Eğer yeterli yabancı dil bilginiz (İngilizce) varsa bu ek maliyetleri internet üzerinden hizmet veren yabancı bir aracı kurumda doğrudan hesap açtırarak kısmen aşabilirsiniz.

Bir de belki biliyorsunuzdur ancak sayıları sınırlı olup fon toplam gider oranları da biraz fazla yüksek de olsa y.dışı hisselere yatırım olanağı veren Türkiye'de kurulu yatırım fonları olduğunu da hatırlatırım.

Blueskies Adlı Kullanıcıdan Alıntı:Bu tip yatırımın riskleri, avantajları ve dezavantajları nelerdir?

Yabancı BYF'lerin en önemli risklerini yatırım yaptıkları finansal araçlar ve stratejileri belirler (hisse senetleri, borçlanma araçları, emtialar, kaldıraç, vb.) ve bunların riskleri de bizdekilere benzer. Yatırım yapılan finansal araç ve stratejilere özgü risklerin dışındaki diğer genel bir risk de kur riski. Yatırım yapılan finansal araçlar Türkiye dışında olduğu için bunların sunduğu ve zaman içinde değişebilen risk ve fırsatların Türkiye'den yeterince iyi bir şekilde takip edilememe riski de bence kayda değer genel bir risk. 

Yabancı BYF'lerin yerli BYF ve yatırım fonlarına (YF) göre herhalde en önemli avantajı y.dışında çok çeşitli sektör, endeks veya stratejilere yatırım olanağı vermeleri. Diğer önemli bir avantajlarıysa benzer kategorilerdeki yerli ya da yabancı YF'lere göre epey düşük fon toplam gider oranlarına sahip olmaları.

Aslında y.dışındaki YF seçeneği BYF seçeneğinden daha fazla. BYF'lerin en yaygın olduğu ve hızla büyüdüğü Amerika'da bile 2020 sonu itibariyle bildiğim kadarıyla YF sayısı (yaklaşık 8000) BYF sayısının (yaklaşık 2200) neredeyse dört katı. Ancak YF'leri ilgili ülkelerde oturma izniniz yoksa genellikle alamıyorsunuz. BYF'lerdeyse böyle bir kısıt yok.

Yerli / yabancı BYF'Ierin yerli / yabancı YF'lere göre diğer bir önemli avantajı da gün içinde anında işlem olanağı vermeleri ama bu avantaj beraberinde dezavantajları da getiriyor.

Yerli / yabancı BYF'ler hisse gibi alınıp satılabildikleri için yerli / yabancı YF'lerin tersine alım-satım fiyatları arasında fark oluşuyor ve alıp satarken aracı kurumunuza hisselerdeki gibi genellikle bir komisyon ödemeniz gerekiyor. Ayrıca bir çok BYF'nin piyasa fiyatlarıyla pay başı net aktif değerleri arasında işlem saatleri içinde ya da sonunda -%1'den +%1'e kadar fark oluşabiliyor (ama genellikle daha fazla değil çünkü BYF'lerde, bizdeki örneğin menkul kıymet yatırım ortaklıklarının aksine, farkın çok açılmasını zorlaştıran mekanizmalar var). 

Eğer BYF'nin işlem hacmi kayda değer ölçüde düşerse ya da yatırım yaptığı finansal araçların fiyatlarının oynaklığı artar veya işlem hacimleri düşerse piyasa fiyatlarıyla pay başı net aktif değerleri arasındaki fark oynaklığı daha da artabiliyor (tersi durumlarda da azalabiliyor). Yerli / yabancı YF'lerdeyse gün sonunda ilan edilen tek bir fiyat var ve ilan edilen fiyat YF'nin pay başı net aktif değerine tam denk oluyor. Özetle gün içi fiyat hareketlerinden para kazanmaya çalışmıyorsanız bence genel olarak BYF'ler YF'lere göre daha uzun vadeli yatırım için uygun.

Yabancı BYF'lerin yerli YF / BYF'lere göre en önemli dezavantajı vergi. Yerli YF / BYF'ler "hisse yoğun"larsa (portföylerinde %80 veya üzerinde yerli hisse taşıyorlarsa) fon payları alım-satım kazançları için uzun yıllardır herhangi bir vergi söz konusu değil. Yerli YF / BYF'lerin yerli hisse ağırlığı %80'in altında ama %51 veya üzerindeyse alım-satım kazançları ilgili fon payları bir senenin üzerinde tutulduğunda yine vergiden muaf. Yerli hisse ağırlığı %51'in altındaysa, portföydeki finansal araç ne olursa olsun, tüm yerli fon alım-satım kazançları üzerinden uzun zamandır sadece %10 stopaj var ama gelir vergisi beyannamesi verilmesi yine gerekmiyor. 

Birçok ülkede BYF pay alım-satım kazançları, hisse alım-satım kazançlarında olduğu gibi, o ülkede oturma izni olanlar hariç vergiden muaf. Örneğin Amerika'da ikamet etmeyen bir Türk vatandaşı olarak NYSE'de işlem gören bir BYF satıp kazanç elde ettiyseniz stopaj yok ve beyanname vermeniz de gerekmiyor. Ancak yabancı BYF'deki bu kazancınız için Türkiye'de (enflasyon endekslemesi sonrası kur farkı kazançları dahil) maliyeye işlemin içinde bulunduğu yıl için gelir vergisi beyannamesi vermeniz ve %15'ten %40'a kadar gelir vergisi ödemeniz gerekiyor. Diğer yandan geçmiş yıllarda y.dışından Türkiye'ye döviz getirilmesini teşvik için düşük ya da sıfır vergi içeren bir çok "varlık barış"ı ilan edildi. Bu tür bir "barışın", özellikle uzun vadede, yeniden ilan edilme olasılığı bence sıfır değil.

Blueskies Adlı Kullanıcıdan Alıntı:Portföy çeşitlendirme anlamında faydalı mıdır, yoksa mevcut koşullar nedeniyle avantajlarını yitirmiş gibi mi görünmektedir?

Yabancı BYF'ler Türkiye'de benzeri pek olmayan endeksler veya sektörlere yatırım yapma olanağı verdiği ve yatırım yaptıkları ülkeler siyasi ve ekonomik açıdan daha öngörülebilir oldukları için bence Türk yatırımcılara düşük maliyetlerle (vergi hariç) iyi bir portföy çeşitlendirme seçeneği sunuyorlar. Ancak alım yapmayı düşündüğünüz tutarlar yeterince yüksek değilse, yabancı kurumda hesapta açtırsanız, maliyet avantajı, vergiyi hesaba katmadan önce bile önemli ölçüde azalabilir.

Her ne kadar TL'nin önümüzdeki aylarda bir miktar daha değerlenme riski varsa da belli sektörlere odaklanmış bazı yabancı YBF'ler sağlayacakları döviz cinsi getirilerle bu dezavantajın üstesinden gelebilir. Ayrıca TCMB'nin birkaç ay önce yeniden başlayan enflasyonla mücadele kararlılığının önümüzdeki aylarda diğer ekonomik ve politik önlemlerle gerçekten ne kadar destekleneceği ve böylece orta ve uzun vadede ne ölçüde süreceği bence pek o kadar net değil.

Umarım bu bilgiler size az çok fayda sağlar. Belli ölçüde bilsem de BYF'ler uzmanlık alanım değil ve unuttuğum önemli noktalar ya da yanlış bildiğim detaylar olabilir. Bu nedenle hala ilgileniyorsanız farklı kaynaklardan araştırarak ilerlemenizi öneririm.

Bol kazançlar,

Alper

Önemli düzeltmeler

16 Şubat 2021, 14:20
"Yabancı BYF'lerde kurulu olduğu ülkenin vatandaşları hariç yatırımcıların BYF pay alım-satım kazançları için vergi yok (BYF'nin kurulu olduğu ülkeye göre değişebilir)." -> "Birçok ülkede BYF pay alım-satım kazançları, hisse alım-satım kazançlarında olduğu gibi, o ülkede oturma izni olanlar hariç vergiden muaf."

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi